CD54NP-150MC
CD54NP-150MC
CD54NP-150MC
lmages are for reference only.
  • Part Number
    CD54NP-150MC
  • Description
    FIXED IND 15UH 1.3A 140 MOHM SMD
  • Delivery Services
15 µH Unshielded Inductor 1.3 A 140mOhm Max Nonstandard
Quick Inquiry
CD54NP-150MC
Series CD54
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
Material - Core Ferrite
Inductance 15 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 1.3 A
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 140mOhm Max
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test 2.52 MHz
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.228" L x 0.205" W (5.80mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max) 0.191" (4.85mm)
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute CD54NP-150MC CD54NP-151KC CD54NP-151KC CD54NP-151KC
Part Number CD54NP-150MC CD54NP-151KC CD54NP-151KC CD54NP-151KC
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description FIXED IND 15UH 1.3A 140 MOHM SMD FIXED IND 150UH 400MA 1.1OHM SMD FIXED IND 150UH 400MA 1.1OHM SMD FIXED IND 150UH 400MA 1.1OHM SMD