CD54NP-270MC
CD54NP-270MC
CD54NP-270MC
lmages are for reference only.
  • Part Number
    CD54NP-270MC
  • Description
    FIXED IND 27UH 970MA 200MOHM SMD
  • Delivery Services
27 µH Unshielded Inductor 970 mA 200mOhm Max Nonstandard
Quick Inquiry
CD54NP-270MC
Series CD54
Packaging Tape & Reel (TR)
Material - Core Ferrite
Inductance 27 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 970 mA
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 200mOhm Max
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test 2.52 MHz
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.228" L x 0.205" W (5.80mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max) 0.191" (4.85mm)