CD54NP-180MC
CD54NP-180MC
CD54NP-180MC
lmages are for reference only.
  • Part Number
    CD54NP-180MC
  • Description
    FIXED IND 18UH 1.23A 150MOHM SMD
  • Delivery Services
18 µH Unshielded Inductor 1.23 A 150mOhm Max Nonstandard
Quick Inquiry
CD54NP-180MC
Series CD54
Packaging Tape & Reel (TR)
Material - Core Ferrite
Inductance 18 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 1.23 A
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 150mOhm Max
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test 2.52 MHz
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.228" L x 0.205" W (5.80mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max) 0.191" (4.85mm)