CD54NP-151KC
CD54NP-151KC
CD54NP-151KC
lmages are for reference only.
  • Part Number
    CD54NP-151KC
  • Manufacturer
    Sumida America Components Inc.
  • Description
    FIXED IND 150UH 400MA 1.1OHM SMD
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Nonstandard
  • Delivery Services
150 µH Unshielded Inductor 400 mA 1.1Ohm Max Nonstandard
Quick Inquiry
CD54NP-151KC
Get the Price Now!
Specifications
Category Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors -
Manufacturer Sumida America Components Inc.
Series CD54
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type -
Material - Core Ferrite
Inductance 150 µH
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 400 mA
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 1.1Ohm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant -
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test 1 kHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.228" L x 0.205" W (5.80mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max) 0.191" (4.85mm)
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute CD54NP-151KC CD54NP-151KC CD54NP-150MC CD54NP-150MC
Part Number CD54NP-151KC CD54NP-151KC CD54NP-150MC CD54NP-150MC
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description FIXED IND 150UH 400MA 1.1OHM SMD FIXED IND 150UH 400MA 1.1OHM SMD FIXED IND 15UH 1.3A 140 MOHM SMD FIXED IND 15UH 1.3A 140 MOHM SMD