CD54NP-150MC
CD54NP-150MC
CD54NP-150MC
lmages are for reference only.
  • Part Number
    CD54NP-150MC
  • Manufacturer
    Sumida America Components Inc.
  • Description
    FIXED IND 15UH 1.3A 140 MOHM SMD
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Nonstandard
  • Delivery Services
15 µH Unshielded Inductor 1.3 A 140mOhm Max Nonstandard
Quick Inquiry
CD54NP-150MC
Get the Price Now!
Specifications
Category Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors -
Manufacturer Sumida America Components Inc.
Series CD54
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type -
Material - Core Ferrite
Inductance 15 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 1.3 A
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 140mOhm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant -
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test 2.52 MHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.228" L x 0.205" W (5.80mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max) 0.191" (4.85mm)
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute CD54NP-150MC CD54NP-151KC CD54NP-151KC CD54NP-151KC
Part Number CD54NP-150MC CD54NP-151KC CD54NP-151KC CD54NP-151KC
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description FIXED IND 15UH 1.3A 140 MOHM SMD FIXED IND 150UH 400MA 1.1OHM SMD FIXED IND 150UH 400MA 1.1OHM SMD FIXED IND 150UH 400MA 1.1OHM SMD