CLF10040T-2R2N-H
CLF10040T-2R2N-H
CLF10040T-2R2N-H
lmages are for reference only.
  • Part Number
    CLF10040T-2R2N-H
  • Description
    FIXED IND 2.2UH 7.5A 9.7MOHM SMD
  • Delivery Services
2.2 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 7.5 A 9.7mOhm Nonstandard
Quick Inquiry
CLF10040T-2R2N-H
Manufacturer TDK Corporation
Series CLF-H
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Drum Core, Wirewound
Material - Core Ferrite
Inductance 2.2 µH
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) 7.5 A
Current - Saturation (Isat) 5A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 9.7mOhm
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.394" L x 0.382" W (10.00mm x 9.70mm)
Height - Seated (Max) 0.161" (4.10mm)