KTD250B475K32A0B00
KTD250B475K32A0B00
KTD250B475K32A0B00
lmages are for reference only.
  • Part Number
    KTD250B475K32A0B00
  • Manufacturer
    Chemi-Con
  • Description
    CERAMIC CAP
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial
  • Delivery Services
4.7 µF ±10% 25V Ceramic Capacitor X7R Radial
Quick Inquiry
KTD250B475K32A0B00
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Ceramic Capacitors -
Manufacturer Chemi-Con
Series NTD
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 4.7 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 25V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Ratings -
Applications SMPS Filtering
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.197" L x 0.138" W (5.00mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)