KTD250B476K76A0B00
KTD250B476K76A0B00
KTD250B476K76A0B00
lmages are for reference only.
  • Part Number
    KTD250B476K76A0B00
  • Description
    CERAMIC CAP
  • Delivery Services
47 µF ±10% 25V Ceramic Capacitor X7R Radial
Quick Inquiry
KTD250B476K76A0B00
Series NTD
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 47 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 25V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Ratings -
Applications SMPS Filtering
Failure Rate -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.394" L x 0.217" W (10.00mm x 5.50mm)
Height - Seated (Max) 0.453" (11.50mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)