MOV14V320Y
MOV14V320Y
MOV14V320Y
lmages are for reference only.
  • Part Number
    MOV14V320Y
  • Manufacturer
    Eaton - Electronics Division
  • Description
    VARISTOR 320 VAC 14MM DISC
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Disc 14mm
  • Delivery Services
510 V 4.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
Quick Inquiry
MOV14V320Y
Get the Price Now!
Specifications
Category Circuit Protection - Varistors-MOVs -
Manufacturer Eaton - Electronics Division
Series MOV
Packaging Bag
RoHS Status ROHS3 Compliant
Maximum AC Volts 320 V
Maximum DC Volts 415 V
Varistor Voltage (Min) 459 V
Varistor Voltage (Typ) 510 V
Varistor Voltage (Max) 561 V
Current - Surge 4.5 kA
Energy 121J
Number of Circuits 1
Capacitance @ Frequency 390 pF @ 1 kHz
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 14mm
Features -
Grade -
Qualification -
Base Product Number MOV14
Parts with Similar Specifications
Product Attribute MOV14V320Y-AP MOV14V300Y MOV14V300Y-AP MOV14V350Y
Part Number MOV14V320Y-AP MOV14V300Y MOV14V300Y-AP MOV14V350Y
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description VARISTOR 320 VAC 14MM DISC VARISTOR 300 VAC 14MM DISC VARISTOR 300 VAC 14MM DISC VARISTOR 350 VAC 14MM DISC