SMCJE130CA
SMCJE130CA
SMCJE130CA
lmages are for reference only.
  • Part Number
    SMCJE130CA
  • Description
    TVS DIODE 130VWM 209VC SMC
  • Delivery Services
209V Clamp 7.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
Quick Inquiry
SMCJE130CA
Type Zener
Bidirectional Channels 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 130V
Voltage - Breakdown (Min) 144V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 209V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 7.2A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)