TVX1A101MAD
TVX1A101MAD
TVX1A101MAD
lmages are for reference only.
  • Part Number
    TVX1A101MAD
  • Manufacturer
    Nichicon
  • Description
    CAP ALUM 100UF 20% 10V AXIAL TH
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Axial, Can
  • Delivery Services
100 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
TVX1A101MAD
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors -
Manufacturer Nichicon
Series TVX
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 100 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 10 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Polarization -
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 130 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 195 mA @ 10 kHz
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.248" Dia x 0.512" L (6.30mm x 13.00mm)
Height - Seated (Max) -
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial, Can
Base Product Number -
Impedance -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute TVX1A101MAD1LS TVX1A102MCD TVX1A102MCD1LZ TVX1A103MCD
Part Number TVX1A101MAD1LS TVX1A102MCD TVX1A102MCD1LZ TVX1A103MCD
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP ALUM 100UF 20% 10V AXIAL TH CAP ALUM 1000UF 20% 10V AXIAL TH CAP ALUM 1000UF 20% 10V AXIAL TH CAP ALUM 10000UF 20% 10V AXIAL