TVX1A472MCD
TVX1A472MCD
TVX1A472MCD
lmages are for reference only.
  • Part Number
    TVX1A472MCD
  • Description
    CAP ALUM 4700UF 20% 10V AXIAL TH
  • Delivery Services
4700 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
TVX1A472MCD
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 4700 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 10 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 1.73 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.9895 A @ 10 kHz
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.630" Dia x 1.319" L (16.00mm x 33.50mm)