TVX1A331MAD
TVX1A331MAD
TVX1A331MAD
lmages are for reference only.
  • Part Number
    TVX1A331MAD
  • Description
    CAP ALUM 330UF 20% 10V AXIAL TH
  • Delivery Services
330 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
TVX1A331MAD
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 330 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 10 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Polarization -
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 300 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 450 mA @ 10 kHz
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.315" Dia x 0.669" L (8.00mm x 17.00mm)