TVX1A471MAD
TVX1A471MAD
TVX1A471MAD
lmages are for reference only.
  • Part Number
    TVX1A471MAD
  • Description
    CAP ALUM 470UF 20% 10V AXIAL TH
  • Delivery Services
470 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
TVX1A471MAD
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 470 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 10 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 350 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 525 mA @ 10 kHz
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.315" Dia x 0.669" L (8.00mm x 17.00mm)