TVX1A101MAD1LS
TVX1A101MAD1LS
TVX1A101MAD1LS
lmages are for reference only.
  • Part Number
    TVX1A101MAD1LS
  • Description
    CAP ALUM 100UF 20% 10V AXIAL TH
  • Delivery Services
100 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
TVX1A101MAD1LS
Series TVX
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 100 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 10 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 130 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 195 mA @ 10 kHz
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.248" Dia x 0.472" L (6.30mm x 12.00mm)