TVX1A102MCD1LZ
TVX1A102MCD1LZ
TVX1A102MCD1LZ
lmages are for reference only.
  • Part Number
    TVX1A102MCD1LZ
  • Description
    CAP ALUM 1000UF 20% 10V AXIAL TH
  • Delivery Services
1000 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
TVX1A102MCD1LZ
Series TVX
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status
Capacitance 1000 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 10 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 640 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 736 mA @ 10 kHz
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.394" Dia x 0.827" L (10.00mm x 21.00mm)