TVX1A470MAD1LS
TVX1A470MAD1LS
TVX1A470MAD1LS
lmages are for reference only.
  • Part Number
    TVX1A470MAD1LS
  • Description
    CAP ALUM 47UF 20% 10V AXIAL TH
  • Delivery Services
47 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
TVX1A470MAD1LS
Series TVX
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 47 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 10 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency -
Ripple Current @ High Frequency -
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.315" Dia x 0.630" L (8.00mm x 16.00mm)