TVX1A682MCD
TVX1A682MCD
TVX1A682MCD
lmages are for reference only.
  • Part Number
    TVX1A682MCD
  • Description
    CAP ALUM 6800UF 20% 10V AXIAL TH
  • Delivery Services
6800 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
TVX1A682MCD
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 6800 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 10 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 1.93 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.2195 A @ 10 kHz
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.630" Dia x 1.713" L (16.00mm x 43.50mm)