TVX1A103MCD
TVX1A103MCD
TVX1A103MCD
lmages are for reference only.
  • Part Number
    TVX1A103MCD
  • Description
    CAP ALUM 10000UF 20% 10V AXIAL
  • Delivery Services
10000 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
TVX1A103MCD
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 10000 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 10 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Polarization -
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 2.35 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.7025 A @ 10 kHz
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.709" Dia x 1.693" L (18.00mm x 43.00mm)