TVX1C100MAD
TVX1C100MAD
TVX1C100MAD
lmages are for reference only.
  • Part Number
    TVX1C100MAD
  • Manufacturer
    Nichicon
  • Description
    CAP ALUM 10UF 20% 16V AXIAL TH
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Axial, Can
  • Delivery Services
10 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
TVX1C100MAD
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors -
Manufacturer Nichicon
Series TVX
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 10 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 16 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Polarization -
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency -
Ripple Current @ High Frequency -
Lead Spacing -
Size / Dimension -
Height - Seated (Max) -
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial, Can
Base Product Number -
Impedance -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute TVX1C100MAD1LS TVX1C101MAD TVX1C101MAD1LS TVX1C101MAD1LV
Part Number TVX1C100MAD1LS TVX1C101MAD TVX1C101MAD1LS TVX1C101MAD1LV
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP ALUM 10UF 20% 16V AXIAL TH CAP ALUM 100UF 20% 16V AXIAL TH CAP ALUM 100UF 20% 16V AXIAL TH CAP ALUM 100UF 20% 16V AXIAL TH