TVX1C102MCD1LT
TVX1C102MCD1LT
TVX1C102MCD1LT
lmages are for reference only.
  • Part Number
    TVX1C102MCD1LT
  • Description
    CAP ALUM 1000UF 20% 16V AXIAL TH
  • Delivery Services
1000 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
TVX1C102MCD1LT
Series TVX
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 1000 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 16 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 770 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 885.5 mA @ 10 kHz
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.394" Dia x 1.024" L (10.00mm x 26.00mm)