TVX1C332MCD
TVX1C332MCD
TVX1C332MCD
lmages are for reference only.
  • Part Number
    TVX1C332MCD
  • Description
    CAP ALUM 3300UF 20% 16V AXIAL TH
  • Delivery Services
3300 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
TVX1C332MCD
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 3300 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 16 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Polarization -
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 1.62 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.863 A @ 10 kHz
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.630" Dia x 1.319" L (16.00mm x 33.50mm)