TVX1C331MAD
TVX1C331MAD
TVX1C331MAD
lmages are for reference only.
  • Part Number
    TVX1C331MAD
  • Manufacturer
    Nichicon
  • Description
    CAP ALUM 330UF 20% 16V AXIAL TH
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Axial, Can
  • Delivery Services
330 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
TVX1C331MAD
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors -
Manufacturer Nichicon
Series TVX
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 330 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 16 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Polarization -
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 320 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 480 mA @ 10 kHz
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.315" Dia x 0.669" L (8.00mm x 17.00mm)