TVX1C101MAD1LS
TVX1C101MAD1LS
TVX1C101MAD1LS
lmages are for reference only.
  • Part Number
    TVX1C101MAD1LS
  • Description
    CAP ALUM 100UF 20% 16V AXIAL TH
  • Delivery Services
100 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
TVX1C101MAD1LS
Series TVX
Packaging Cut Tape (CT)-->Tape & Box (TB)
RoHS Status
Capacitance 100 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 16 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 160 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 240 mA @ 10 kHz
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.248" Dia x 0.630" L (6.30mm x 16.00mm)