TVX1C153MDD
TVX1C153MDD
TVX1C153MDD
lmages are for reference only.
  • Part Number
    TVX1C153MDD
  • Description
    CAP ALUM 15000UF 20% 16V AXIAL
  • Delivery Services
15000 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
TVX1C153MDD
Series TVX
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 15000 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 16 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C