TVX1C470MAD
TVX1C470MAD
TVX1C470MAD
lmages are for reference only.
  • Part Number
    TVX1C470MAD
  • Description
    CAP ALUM 47UF 20% 16V AXIAL TH
  • Delivery Services
47 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
TVX1C470MAD
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 47 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 16 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Polarization -
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 85 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 170 mA @ 10 kHz
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.197" Dia x 0.512" L (5.00mm x 13.00mm)
Height - Seated (Max) -
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial, Can
Base Product Number -
Impedance -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute TVX1C470MAD1LS TVX1C100MAD TVX1C100MAD1LS TVX1C101MAD
Part Number TVX1C470MAD1LS TVX1C100MAD TVX1C100MAD1LS TVX1C101MAD
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP ALUM 47UF 20% 16V AXIAL TH CAP ALUM 10UF 20% 16V AXIAL TH CAP ALUM 10UF 20% 16V AXIAL TH CAP ALUM 100UF 20% 16V AXIAL TH