TVX1C100MAD1LS
TVX1C100MAD1LS
TVX1C100MAD1LS
lmages are for reference only.
  • Part Number
    TVX1C100MAD1LS
  • Description
    CAP ALUM 10UF 20% 16V AXIAL TH
  • Delivery Services
10 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
TVX1C100MAD1LS
Series TVX
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 10 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 16 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency -
Ripple Current @ High Frequency -
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.248" Dia x 0.630" L (6.30mm x 16.00mm)