UBY1V512MHL
UBY1V512MHL
UBY1V512MHL
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UBY1V512MHL
  • Description
    CAP ALUM 5100UF 20% 35V RADIAL
  • Delivery Services
5100 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 22mOhm @ 100kHz 3000 Hrs @ 135°C
Quick Inquiry
UBY1V512MHL
Series UBY
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 5100 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 35 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 22mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 135°C
Operating Temperature -40°C ~ 135°C
Polarization Polar
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive
Ripple Current @ Low Frequency 2.95 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 3.47 A @ 100 kHz
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max) 1.299" (33.00mm)
Parts with Similar Specifications
Product Attribute UBY1V512MHL UBY1V132MHL UBY1V132MHL1TO UBY1V182MHL
Part Number UBY1V512MHL UBY1V132MHL UBY1V132MHL1TO UBY1V182MHL
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP ALUM 5100UF 20% 35V RADIAL CAP ALUM 1300UF 20% 35V RADIAL CAP ALUM 1300UF 20% 35V RADIAL CAP ALUM 1800UF 20% 35V RADIAL