V100ZC15PX2855
Manufacturer
Littelfuse Inc.Description
VARISTOR 100V 4.5KA DISC 14MM
Datasheet
DatasheetPackage
Disc 14mm
Request for Quotation
V100ZC15PX2855
lmages are for reference only.V100ZC15PX2855
VARISTOR 100V 4.5KA DISC 14MM
DatasheetDisc 14mm
Delivery Services
100 V 4.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
V100ZC15PX2855
| Category | Circuit Protection - Varistors-MOVs - |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
| Series | ZC |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Maximum AC Volts | 60 V |
| Maximum DC Volts | 81 V |
| Varistor Voltage (Min) | 90 V |
| Varistor Voltage (Typ) | 100 V |
| Varistor Voltage (Max) | 110 V |
| Current - Surge | 4.5 kA |
| Energy | 20J |
| Number of Circuits | 1 |
| Capacitance @ Frequency | 2900 pF @ 1 MHz |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Disc 14mm |