53D103G016HL6
53D103G016HL6
53D103G016HL6
lmages are for reference only.
  • Part Number
    53D103G016HL6
  • Description
    CAP ALUM 10000UF 16V AXIAL TH
  • Delivery Services
10000 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Axial, Can 52mOhm @ 120Hz 1000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
53D103G016HL6
RoHS Status RoHS non-compliant
Capacitance 10000 µF
Tolerance -10%, +75%
Voltage - Rated 16 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 52mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 2.84 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 3.266 A @ 1 kHz
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.886" Dia x 2.142" L (22.50mm x 54.40mm)