53D103F050KS6
53D103F050KS6
53D103F050KS6
lmages are for reference only.
  • Part Number
    53D103F050KS6
  • Description
    CAP ALUM 10000UF 50V AXIAL TH
  • Delivery Services
10000 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Axial, Can 1000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
53D103F050KS6
RoHS Status RoHS non-compliant
Capacitance 10000 µF
Tolerance -10%, +50%
Voltage - Rated 50 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Lead Spacing -
Size / Dimension 1.134" Dia x 3.142" L (28.80mm x 79.80mm)