53D102G063GJ6
53D102G063GJ6
53D102G063GJ6
lmages are for reference only.
  • Part Number
    53D102G063GJ6
  • Description
    CAP ALUM 1000UF 63V AXIAL TH
  • Delivery Services
1000 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Axial, Can 145mOhm @ 120Hz 1000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
53D102G063GJ6
RoHS Status RoHS non-compliant
Capacitance 1000 µF
Tolerance -10%, +75%
Voltage - Rated 63 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 145mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 1.4 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.68 A @ 1 kHz
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.760" Dia x 1.642" L (19.30mm x 41.70mm)