53D102G050GE6E3
53D102G050GE6E3
53D102G050GE6E3
lmages are for reference only.
  • Part Number
    53D102G050GE6E3
  • Description
    CAP ALUM 1000UF 50V AXIAL TH
  • Delivery Services
1000 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Axial, Can 231mOhm @ 120Hz 1000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
53D102G050GE6E3
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 1000 µF
Tolerance -10%, +75%
Voltage - Rated 50 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 231mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 950 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.093 A @ 1 kHz
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.760" Dia x 1.142" L (19.30mm x 29.00mm)