53D103G025JL6
53D103G025JL6
53D103G025JL6
lmages are for reference only.
  • Part Number
    53D103G025JL6
  • Description
    CAP ALUM 10000UF 25V AXIAL TH
  • Delivery Services
10000 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Axial, Can 1000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
53D103G025JL6
RoHS Status RoHS non-compliant
Capacitance 10000 µF
Tolerance -10%, +75%
Voltage - Rated 25 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Lead Spacing -
Size / Dimension 1.012" Dia x 2.142" L (25.70mm x 54.40mm)