53D102G050GE6
53D102G050GE6
53D102G050GE6
lmages are for reference only.
  • Part Number
    53D102G050GE6
  • Manufacturer
    Vishay Sprague
  • Description
    CAP ALUM 1000UF 50V AXIAL TH
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Axial, Can
  • Delivery Services
1000 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Axial, Can 231mOhm @ 120Hz 1000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
53D102G050GE6
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors -
Manufacturer Vishay Sprague
Series 53D
Packaging Bulk
RoHS Status RoHS non-compliant
Capacitance 1000 µF
Tolerance -10%, +75%
Voltage - Rated 50 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 231mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 950 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.093 A @ 1 kHz
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.760" Dia x 1.142" L (19.30mm x 29.00mm)
Height - Seated (Max) -
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial, Can
Base Product Number -
Impedance -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute 53D102G050GE6E3 53D102G063GJ6 53D102G063GJ7 53D101F250GJ6
Part Number 53D102G050GE6E3 53D102G063GJ6 53D102G063GJ7 53D101F250GJ6
Manufacturer Vishay Sprague Vishay Sprague Vishay Sprague Vishay Sprague
RoHS Status ROHS3 Compliant RoHS non-compliant RoHS non-compliant RoHS non-compliant
Description CAP ALUM 1000UF 50V AXIAL TH CAP ALUM 1000UF 63V AXIAL TH CAP ALUM 1000UF 63V AXIAL TH CAP ALUM 100UF 250V AXIAL TH