53D103G035HS6
53D103G035HS6
53D103G035HS6
lmages are for reference only.
  • Part Number
    53D103G035HS6
  • Description
    CAP ALUM 10000UF 35V AXIAL TH
  • Delivery Services
10000 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Axial, Can 1000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
53D103G035HS6
RoHS Status RoHS non-compliant
Capacitance 10000 µF
Tolerance -10%, +75%
Voltage - Rated 35 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.886" Dia x 3.142" L (22.50mm x 79.80mm)