591D227X0004C2T20H
591D227X0004C2T20H
591D227X0004C2T20H
lmages are for reference only.
  • Part Number
    591D227X0004C2T20H
  • Description
    CAP TANT 220UF 20% 4V 2812
  • Package
    2812 (7132 Metric)
  • Delivery Services
220 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 4 V 2812 (7132 Metric) 75mOhm
Quick Inquiry
591D227X0004C2T20H
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 220 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 4 V
Type Conformal Coated
ESR (Equivalent Series Resistance) 75mOhm
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp. -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 2812 (7132 Metric)
Size / Dimension 0.280" L x 0.126" W (7.10mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max) 0.079" (2.00mm)