591D227X0010V2T035
591D227X0010V2T035
591D227X0010V2T035
lmages are for reference only.
  • Part Number
    591D227X0010V2T035
  • Manufacturer
    Vishay Sprague
  • Description
    CAP TANT 220UF 20% 10V 3017
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    3017 (7644 Metric)
  • Delivery Services
220 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 10 V 3017 (7644 Metric)
Quick Inquiry
591D227X0010V2T035
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Tantalum Capacitors -
Manufacturer Vishay Sprague
Series TANTAMOUNT™, 591D
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 220 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 10 V
Type Conformal Coated
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp. -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 3017 (7644 Metric)
Size / Dimension 0.295" L x 0.169" W (7.50mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max) 0.079" (2.00mm)