591D227X0010R2T20H
591D227X0010R2T20H
591D227X0010R2T20H
lmages are for reference only.
  • Part Number
    591D227X0010R2T20H
  • Description
    CAP TANT 220UF 20% 10V 2824
  • Package
    2824 (7260 Metric)
  • Delivery Services
220 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 10 V 2824 (7260 Metric) 55mOhm
Quick Inquiry
591D227X0010R2T20H
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 220 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 10 V
Type Conformal Coated
ESR (Equivalent Series Resistance) 55mOhm
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp. -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 2824 (7260 Metric)
Size / Dimension 0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max) 0.079" (2.00mm)