B43760A4568M
B43760A4568M
B43760A4568M
lmages are for reference only.
  • Part Number
    B43760A4568M
  • Manufacturer
    EPCOS - TDK Electronics
  • Description
    CAP ALUM 5600UF 20% 350V SCREW
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Delivery Services
5600 µF 350 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 20mOhm @ 100Hz 6000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
B43760A4568M
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors -
Manufacturer EPCOS - TDK Electronics
Series B43760
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 5600 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 350 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 20mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp. 6000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 13.4 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency -
Lead Spacing 1.248" (31.70mm)
Size / Dimension 3.028" Dia (76.90mm)
Height - Seated (Max) 5.185" (131.70mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Base Product Number -
Impedance 24 mOhms