B43763A4478M008
B43763A4478M008
B43763A4478M008
lmages are for reference only.
  • Part Number
    B43763A4478M008
  • Description
    CAP ALUM 4700UF 20% 350V SCREW
  • Delivery Services
4700 µF 350 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 20mOhm @ 100Hz 6000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
B43763A4478M008
Manufacturer EPCOS - TDK Electronics
Series B43763
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 4700 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 350 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 20mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp. 6000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 17.6 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency -
Lead Spacing 1.122" (28.50mm)
Size / Dimension 2.531" Dia (64.30mm)
Height - Seated (Max) 3.846" (97.70mm)
Base Product Number -
Impedance 32 mOhms