B43763A4688M000
B43763A4688M000
B43763A4688M000
lmages are for reference only.
  • Part Number
    B43763A4688M000
  • Description
    CAP ALUM 6800UF 20% 350V SCREW
  • Delivery Services
6800 µF 350 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 14mOhm @ 100Hz 6000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
B43763A4688M000
Manufacturer EPCOS - TDK Electronics
Series B43763
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 6800 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 350 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 14mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp. 6000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 24.2 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency -
Lead Spacing 1.122" (28.50mm)
Size / Dimension 2.531" Dia (64.30mm)
Height - Seated (Max) 5.185" (131.70mm)
Base Product Number -
Impedance 22 mOhms