B43762A5109M000
B43762A5109M000
B43762A5109M000
lmages are for reference only.
  • Part Number
    B43762A5109M000
  • Description
    CAP ALUM 10000UF 20% 450V SCREW
  • Delivery Services
10000 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 9.8mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
B43762A5109M000
Manufacturer EPCOS - TDK Electronics
Series B43762
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 10000 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 450 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 9.8mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 26 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency -
Lead Spacing 1.248" (31.70mm)
Size / Dimension 3.543" Dia (90.00mm)
Height - Seated (Max) 7.795" (198.00mm)