B43762A6688M008
B43762A6688M008
B43762A6688M008
lmages are for reference only.
  • Part Number
    B43762A6688M008
  • Description
    CAP ALUM 6800UF 20% 500V SCREW
  • Delivery Services
6800 µF 500 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 12mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
B43762A6688M008
Manufacturer EPCOS - TDK Electronics
Series B43762
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 6800 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 500 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 12mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 19.7 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency -
Lead Spacing 1.248" (31.70mm)
Size / Dimension 3.028" Dia (76.90mm)
Height - Seated (Max) 8.728" (221.70mm)
Base Product Number -
Impedance 18 mOhms