B43762B5688M008
B43762B5688M008
B43762B5688M008
lmages are for reference only.
  • Part Number
    B43762B5688M008
  • Manufacturer
    EPCOS - TDK Electronics
  • Description
    CAP ALUM 6800UF 20% 450V SCREW
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Delivery Services
6800 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 14mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
B43762B5688M008
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors -
Manufacturer EPCOS - TDK Electronics
Series B43762
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 6800 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 450 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 14mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 20.2 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency -
Lead Spacing 1.248" (31.70mm)
Size / Dimension 3.543" Dia (90.00mm)
Height - Seated (Max) 5.728" (145.50mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Base Product Number -
Impedance 22 mOhms