B43762A9189M058
B43762A9189M058
B43762A9189M058
lmages are for reference only.
  • Part Number
    B43762A9189M058
  • Manufacturer
    EPCOS - TDK Electronics
  • Description
    CAP ALUM 18000UF 20% 400V SCREW
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Delivery Services
18000 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 6.4mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
B43762A9189M058
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors -
Manufacturer EPCOS - TDK Electronics
Series B43762
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 18000 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 400 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 6.4mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 34.3 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency -
Lead Spacing 1.248" (31.70mm)
Size / Dimension 3.543" Dia (90.00mm)
Height - Seated (Max) 8.740" (222.00mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Base Product Number -
Impedance 11 mOhms