B43760A9478M000
B43760A9478M000
B43760A9478M000
lmages are for reference only.
  • Part Number
    B43760A9478M000
  • Description
    CAP ALUM 4700UF 20% 400V SCREW
  • Delivery Services
4700 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 20mOhm @ 100Hz 6000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
B43760A9478M000
Manufacturer EPCOS - TDK Electronics
Series B43760
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 4700 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 400 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 20mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp. 6000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 13.7 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency -
Lead Spacing 1.248" (31.70mm)
Size / Dimension 3.028" Dia (76.90mm)
Height - Seated (Max) 5.185" (131.70mm)
Base Product Number -
Impedance 24 mOhms