B43762A4228M000
B43762A4228M000
B43762A4228M000
lmages are for reference only.
  • Part Number
    B43762A4228M000
  • Description
    CAP ALUM 2200UF 20% 350V SCREW
  • Delivery Services
2200 µF 350 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 38mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
B43762A4228M000
Manufacturer EPCOS - TDK Electronics
Series B43762
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 2200 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 350 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 38mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 7.58 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency -
Lead Spacing 0.874" (22.20mm)
Size / Dimension 2.031" Dia (51.60mm)
Height - Seated (Max) 3.846" (97.70mm)
Base Product Number -
Impedance 55 mOhms