B43762A4478M000
B43762A4478M000
B43762A4478M000
lmages are for reference only.
  • Part Number
    B43762A4478M000
  • Manufacturer
    EPCOS - TDK Electronics
  • Description
    CAP ALUM 4700UF 20% 350V SCREW
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Delivery Services
4700 µF 350 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 18mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
B43762A4478M000
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors -
Manufacturer EPCOS - TDK Electronics
Series B43762
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 4700 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 350 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 18mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 12.5 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency -
Lead Spacing 1.122" (28.50mm)
Size / Dimension 2.531" Dia (64.30mm)
Height - Seated (Max) 5.185" (131.70mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Base Product Number -
Impedance 28 mOhms