IXFK400N15X3
IXFK400N15X3
IXFK400N15X3
lmages are for reference only.
  • Part Number
    IXFK400N15X3
  • Manufacturer
    Littelfuse Inc.
  • Description
    MOSFET N-CH 150V 400A TO264
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    TO-264-3, TO-264AA
  • Delivery Services
N-Channel 150 V 400A (Tc) 1250W (Tc) Through Hole TO-264
Quick Inquiry
IXFK400N15X3
Get the Price Now!
Specifications
Category Discrete Semiconductor Products - Transistors - FETs-MOSFETs
Manufacturer Littelfuse Inc.
Series HiPerFET™, Ultra X3
Packaging Tube
RoHS Status ROHS3 Compliant
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 150 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 400A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 3mOhm @ 200A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 8mA
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 23700 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 1250W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-264
Package / Case TO-264-3, TO-264AA
Base Product Number IXFK400
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 365 nC @ 10 V